En oberoende lokal portal som bevakar evenemang, nöje och större händelser i Lund.

Kino 1, Lund

Jävla karlar

Julen 1983. Efter ännu ett våldsamt gräl avslöjar sjuårige Andrevs mamma en hemlighet för honom: hans pappa är faktiskt inte hans pappa.

I stället för att bli förkrossad blir Andrev exalterad över de möjligheter avslöjandet innebär. Med ett barns motståndskraft navigerar han genom livet och sin mammas mer eller mindre destruktiva förhållanden med olika män.

Andrevs mamma drar till sig män med en oemotståndlig kraft, men inte ens hon kan kontrollera hur de beter sig. Männen är som magiker eller konstnärer, mördare eller tjuvar, och precis som växtvärk dyker de upp oombedda och försvinner utan förvarning.

Jävla karlar är en uppväxtskildring fylld av både mörker och humor. Den handlar om en pojke och hans mamma, om en samling jävla karlar, och om att inte bli en av dem själv.

Biljetter & tider

FREDAG 6 NOVEMBER 2026 18:00 Insläpp 17:50
Datum6 november 2026 18:00 Lägg till i kalender
PlatsKino 1
Kyrkogatan 3
222 22 Lund

Karta

Kino 1

Kino 1Visa på karta © OpenStreetMap · Maptileserver.com
KällaTickster
Senast uppdaterad3 november 2026

Boenden nära Kino 1